New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе icon

New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе



НазваниеNew York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе
Дата конвертации08.09.2012
Размер41.44 Kb.
ТипПлан-конспект
1. /Конспект урока_New York.doc
2. /Паспорт Тимофеев.doc
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе
Приложение №2 Паспорт работы, направляемой на конкурс «Школьная планета мид»

New York… New York…

План-конспект урока с использованием ИКТ в 11 классе

(УМК: O. V. Afanasyeva, I. V. Mikheeva. English XI. Тема: Town and Its Architecture.)

Учитель высшей категории: Р. Н. Тимофеев


Цели и задачи: изучение достопримечательностей Нью-Йорка, ознакомление с их историческими фактами, совершенствование навыков неподготовленной речи, аудирования, чтения.

Оснащение: учебник, компьютер, мультимедийный проектор, экран, презентация в Power Point, ресурсы сети Интернет, аудиозапись.


Ход урока:

I. Вводно-мотивационная часть.

1) warming-up:

T.: -Good morning, my dear friends! How are you?

- Volodya, I know it’s your birthday today, right? My congratulations! Have you got any gifts yet? What are they?

- By the way, friends, do you like to get presents? What do you like more: to get presents or to give presents? Why?

- Would you like to get a sightseeing tour as a present?


2) T.: Today we have an unusual lesson. I welcome you to New York City on a sightseeing tour.

Our objectives today are the following:

  • to practice scanning reading;

  • to practice listening for specific information;

  • to practice speaking about New York City sights;

  • to discuss different points of view.


II. Основная часть:




1) Now, it’s time to begin our tour. First, who can show New York City on the map? What do you know about the history of the city? When you speak or think about New York, what associations do you have?




2) Let’s read the text New York (приложение 1).

jpg" name="graphics3" align=bottom width=329 height=247 border=0>

3) I suggest we made our virtual New York City tour beginning from the Brooklyn Bridge, then we’ll move to Broadway (there we’ll have a rest and visit Majestic Theatre) and then we’ll finish our excursion on Liberty Island, where the Statue of Liberty is situated. Now, off we go…

(во время демонстрации данного слайда используется инструмент ручка или фломастер для того, чтобы отметить маршрут экскурсии на представленной карте)



4) We are on the Brooklyn Bridge. Read the poem by David B. Steinman.



What is your first impression?

I want you to read the text (приложение 2) about how it was erected and say whether it was difficult or not to build the bridge. Prove your opinion.




Let’s walk along the bridge. Be ready to answer the questions on the slide.

(просмотр видеоролика Прогулка по Бруклинскому мосту:

http://www.youtube.com/watch?v=Mh-6cEPiYUo)




You know , in the mid 1920-s the Soviet poet Vladimir Mayakovsky visited New York City. When he got back home he devoted one of his poems to this very bridge because he was greatly impressed by it. Let someone read it.

Did you like the poem? Why? / Why not?

By the way, thanks to Vladimir Mayakovsky we use the expression «это вещь!» when we want to say that a certain thing or subject is good. That’s it!



Our next stop is Broadway. What is it famous for?




Let’s read Walt Whitman’s poem in your textbook, page 122. What is the message of the poem?



As you have just said Broadway is famous for its theatres and musicals. In this district there are more than 50 theatres.



I suggest we visit one of them, Majestic Theatre, where we can see The Phantom of the Opera.



The Phantom of the Opera is the longest-running show in Broadway history, it was started in 1988.



I believe you know the content of the musical. Now relax and enjoy. (просмотр отрывка из фильма

The Phantom of the Opera: http://www.youtube.com/watch?v=Ej1zMxbhOO0&feature=player_embedded)



And the last point of our tour is Liberty Island where the Statue of Liberty is situated.



Let’s listen to Voice of America Special English program.



Now let’s discuss the following questions.



III. Объяснение домашнего задания.

IV. Подведение итогов урока.



ПРИЛОЖЕНИЕ 1.

New York

New York is the largest city in the United States, the home of the United Nations, and the center

of global finance, communications, and business. New York City is unusual among cities

because of its high residential density, its extraordinarily diverse population, its hundreds of tall office and apartment buildings, its thriving central business district, its extensive public transportation system, and its more than 400 distinct neighborhoods. The city's concert houses, museums, galleries, and theaters constitute an ensemble of cultural richness rivaled by few cities. Located in the southeastern part of New York State just east of northern New Jersey, the city developed at the point where the Hudson and Passaic rivers mingle with the waters of the Atlantic Ocean and Long Island Sound. The harbor consists of the Upper Bay (an arm of the Atlantic Ocean) as well as the East River and the various waterways that border the city. Its harbor is one of the largest and finest in the world and is ice- free in all seasons. Although the Dutch founded the city in 1624 and called it Fort Amsterdam and then New Amsterdam, the English captured the settlement in 1664 and renamed it New York, after the Duke of York, who later became James II of England.


ПРИЛОЖЕНИЕ 2.

The Brooklyn Bridge

Against the city's gleaming spires,
Above the ships that ply the stream,
A bridge of haunting beauty stands –
Fulfillment of an artist's dream.


That poem is about the Brooklyn Bridge in New York City. It extends more than four hundred eighty meters over the East River to connect the areas of Brooklyn and Manhattan. A famous bridge builder David B. Steinman wrote the poem. But he did not build the Brooklyn Bridge.                     

It was the dream of another man, John A. Roebling.  He was a member of the design team and became chief engineer of the building project in eighteen sixty-seven. Sadly, he became sick and died before work even started. He had an accident when visiting the area where the bridge was to be built.

Building began in eighteen seventy. It was very dangerous. Few records were kept on such events. But, historians say between twenty and thirty men died as a result of the building project. Some died from falling off the bridge or from being struck by equipment.           

Others died or were injured from working in the structures called caissons. These lay deep below the surface of the Earth. The workers would get a pressure sickness called the bends.

John Roebling's son, Washington, was severely disabled by the bends. He had been named chief engineer of the Brooklyn Bridge project soon after his father died. Washington Roebling continued the work from his home after he was disabled.

The Brooklyn Bridge opened on May twenty-fourth, eighteen eighty-three. At the time, it was the longest suspension bridge in the world. It is still a beautiful structure. The bridge has tens of thousands of suspension wires that spread many meters across and up and down to towers on each side. From a distance the many wires look like the stringed musical instrument called the harp. The center of the Brooklyn Bridge rises almost forty meters above the East River.  It is one of the most famous and beloved New York City landmarks.


ПРИЛОЖЕНИЕ 3 (текст для д/з).

Translate the text into English:

Статуя Свободы

Статуя Свободы была торжественно открыта 28 октября 1886 года на Острове Свободы, в Нью-Йоркской Гавани рядом с Островом Эллис, пунктом прибытия иммигрантов из Европы. Подаренная Францией, Статуя Свободы стала символом свободы для миллионов иммигрантов в Соединенные Штаты. Огромная статуя изображает женщину, символизирующую свободу, держащую факел в своей правой руке. Скульптор Фредерик Август Бартольди (Frederic August Bartholdi) объединил элементы Египетских пирамид, которыми он восхищался, с лицом своей матери чтобы создать статую, которую он завершил в 1884 году. Известный сонет Эммы Лазарус (Emma Lazarus), написанный на ее основании, приветствует иммигрантов, прибывающих в Соединенные Штаты.

Вскоре Статуя Свободы стала главной достопримечательностью для туристов, и ее частое посещение в сочетании с воздействием воды привело к ее постепенному разрушению. Статуя была закрыта для посетителей в течении двух лет на время восстановительных работ и снова открыта в 1986 году в день столетнего юбилея. Статуя Свободы обычно открыта для посетителей, которые прибывают на пароме и поднимаются в ее корону, откуда открывается прекрасный вид на Нью-Йоркскую Гавань.



Похожие:

New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconПлан-конспект открытого урока английского языка в 6 классе " What will happen to me?" Томина Н. Ю. учитель английского языка моу сош с. Грачевка
Цель урока: Активизация лексико-грамматического материала в ситуациях реального общения с помощью икт
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconПлан-конспект открытого урока физики с использованием тестовых технологий в 7 а классе Учитель: Хрусталькина Татьяна Федоровна Тема урока
Образовательные: углубить и закрепить знания обучающихся по данной теме, способствовать формированию умений применять полученные...
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconПлан-конспект урока русского языка в 6 б классе. Учитель: Гречаниченко М. В. Тема урока : Устаревшие слова. Цели урока
Ознакомить учащихся с устаревшей лексикой русского языка, закрепить навыки пользования словарем
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconКонспект урока с использованием информационно-коммуникационных технологий (икт) Предмет: обществознание, урок повторения и систематизации знаний Тема: «Государство и его роль в жизни общества»
Методическая разработка данного урока рассчитана на проверку и закрепление изученного материала по разделу «Государство в политической...
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconПлан-конспект урока «Расчет геометрических параметров объекта в электронных таблицах»
План-конспект урока «Расчет геометрических параметров объекта в электронных таблицах» с использованием компьютера
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconПлан-конспект проведения урока русского языка в 11 классе (умк под ред. А. И. Власенкова и Л. М. Рыбченковой) Тема
План-конспект проведения урока русского языка в 11 классе (умк под ред. А. И. Власенкова и Л. М. Рыбченковой)
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconУрок путешествие «Travelling about New York» в 9а классе. Цель: практика устной речи. Задачи: 1 развитие и углубление знаний по страноведению
Оснащение: карта Нью-Йорка с районами; список достопримечательностей, компьютер, мультимедиа проектор
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconПлан-конспект открытого урока технологии в 7 «А» классе
Объяснительно-иллюстративный, частично поисковый, исследовательский, самостоятельная работа
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconТехнологическая карта урока с использованием икт муниципальное общеобразовательное учреждение
Вид используемых на уроке средств икт (универсальные, оэр на cd, dvd, ресурсы сети Интернет)
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconПлан-конспект урока географии в 9 классе выравнивания. Тема: «Северный Кавказ». Место урока: урок проводится согласно тематическому планированию в теме «Региональная экономическая география рф»
Цель урока: сформировать знания об экономическом развитии региона на основании аналитического описания экономики региона по плану...
New York… New York… План-конспект урока с использованием икт в 11 классе iconПлан-конспект урока в 9-ом классе на тему «Английская еда»
Лексический материал: a plate of soup, a slice of cheese, some salad, a glass of milk
Разместите кнопку на своём сайте:
Документы


База данных защищена авторским правом ©podelise.ru 2000-2014
При копировании материала обязательно указание активной ссылки открытой для индексации.
обратиться к администрации
Документы

Разработка сайта — Веб студия Адаманов